W ostatnim czasie panuje moda na odświeżone wersje starszych gier. Remastery to zarówno gry komputerowe jak i gry karciane STS dostępne w kasynach internetowych. Jednym z ciekawszych tytułów w tym roku z tej kategorii jest Tony Hawk’s Pro Skater 1+2. Czy jest to dla nas sentymentalna podróż w czasie?

Legenda gier

Tony Hawk’s Pro Skater to jedna z kultowych dla nas gier dzieciństwa czy młodości. Po raz pierwszy ukazała się w 1999 roku na PlayStation. Zapoczątkowała ona całą serię gier zręcznościowych, gdzie możemy wcielać się w najlepszych skaterów na świecie.

W pierwszej odsłonie obok tytułowego Tony’ego Hawka mogliśmy wybrać również takie postaci jak Bob Burnquist, Geoff Rowley, Bucky Lasek, Chad Muska czy Kareem Campbell. Każdy z nich cechował się innymi umiejętnościami, jak i posiadał inne deski. W grze obok wykonywania różnych tricków musieliśmy zaliczyć określone zadania, dzięki którym odblokowaliśmy poziomy. 

Sporym atutem gry był także soundtrack pełen rockowych czy rapowych kawałków. Rok później ukazała się kolejna cześć, gdzie mogliśmy już zdobywać pieniądze przeznaczane potem na nowy sprzęt czy zwiększanie umiejętności zawodników. Ponadto ciekawy był tryb tworzenia własnego skatera czy też własnej mapy.

Wydany w 2002 roku Tony Hawk’s Pro Skater 3 także okazał się sporym sukcesem. W następnych latach wydanych została jeszcze kilka głównych i pobocznych tytułów. Do dziś dla wielu z nas to jedna z ulubionych gier na pierwszym czy drugim PlayStation.

Remaster i powrót do dzieciństwa

4 września tego roku dzięki firmie Vicarious Visions na rynku ukazał się Tony Hawk’s Pro Skater 1+2. Jest to zremasterowana wersja gier z 1999 i 2000 roku. Obie produkcje zostały wiernie odwzorowane z zachowaniem wszystkich oryginalnych postaci i miejsc. Dodano tu jednak kilka tricków, które ukazały się dopiero w kolejnych odsłonach. Dzięki temu po 20 latach możemy ponownie wrócić do kultowych produkcji, jednak w tym wypadku odświeżonych pod względem graficznym. Obie gry otrzymały zupełnie nowy silnik, kilka nowych postaci, jak i mechanik rozgrywki.

Zmiany sprawiły, że warto na początek skorzystać z tutoriala, gdyż sporo tricków na konsoli wykonuje się zupełnie inaczej niż 20 lat temu. Gra zyskała dzięki temu o wiele więcej zręcznościowych elementów, które w połączeniu z arkadową rozgrywką zagwarantują sporo dobrej zabawy. Nowa produkcja być może nie prezentuje się jak inne gry na PS4, jednak może niektórych zachwycić pod względem graficznym. Działa obecnie na Unreal Engine 4, dzięki czemu w przeciwieństwie do wydanego w 2012 roku Tony Hawk HD zapewnia płynność animacji. Wszystkie miejscówki z oryginałów zostały nie tylko zachowane, lecz i odświeżone, więc sentymentalna podróż w czasie może się jeszcze bardziej nam podobać. Dawne rampy, elementy otoczenia prezentują się o wiele lepiej.

Ciekawym udogodnieniem w remasterze jest opcja tworzenia i udostępniania własnych skateparków. Dzięki temu inne osoby będą mogły sprawdzić i ocenić nasze projekty. Dostępny jest tu również tryb multiplayer. Inną nowością jest połączenie klasycznych soundtracków z nowszymi utworami.

Wszystko na to wskazuje, że Tony Hawk’s Pro Skater może stać się jednym z najlepszych remasterów w ostatnich latach. Nie tylko dobrze się prezentuje, lecz według nas świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku starszych jak i młodszych graczy. Ci pierwsi odbędą sentymentalną podróż w czasie, ci drudzy zaś wreszcie zaznają świetnej rozgrywki na desce.

Poprzedni artykułCzy dobrze grać u bukmachera z aplikacją mobilną?
Następny artykułCzym kierować się przy wyborze konsoli?